Hazudtál már?
Az őszinteség a legfőbb erény, de néha az a helyes, ha kissé elferdítjük az igazságot. Hol a határ a füllentés és a hazugság között? A GIRL! segít eloszlatni a ködöt a témában...
Hazudsz vagy nem mondasz igazat?
Képzeld el, hogy a barátnőd ír egy verset, és neked mutatja meg először! A vers nem hat meg téged, de a barátnőd csillogós szemeit látva szinte automatikusan ezt mondod: hiszen ez óriási! Te egy őstehetség vagy... És aztán magad sem érted, miért hazudtál szinte ösztönösen, amikor megmondhattad volna a véleményedet. Ezt nevezik kegyes hazugságnak: amikor nem azt mondod, amit gondolsz, csupán azért, hogy ne bánts meg valakit, aki számodra fontos. Csakhogy felvetődik a kérdés: mikor teszel jót a barátnőddel? Ha elmondod az igazi véleményed, vagy ha hagyod, hogy csalóka ábrándokat kergessen? Legyél inkább diplomatikus: keress kompromiszumot, mondd meg neki, hogy tetszik a vers, de nem értesz hozzá, hogy mutassa meg az irodalomtanárotoknak! Ne engedd, hogy hamis illúziókba ringassa magát, mert te nem merted kimondani az igazságot.
A hazugság lélektana
Amikor a szíved mélyén érzed, hogy most aztán csúnyán hazudsz, akkor a testeden meglátszik, mi játszódik le a lelkedben: a hazugság miatti stresszhelyzet beindítja a vegetatív idegrendszer automatikus reakcióit, emiatt a vérnyomás felszökik, a légzés és a pulzus szaporább lesz, az arcbőr gyakran kipirul, a bőr elektromos vezetőképessége pedig ingadozik. Egyébként pont ezek alapján működnek a hazugságvizsgáló gépek is, de azt is át lehet verni: ha valaki notórius hazudozó, azon a testi tünetek már nem jelentkeznek annyira látványosan.
Mikor hazudunk?
Kisebb hazugságokat akkor vetünk be, amikor konfliktusokat szeretnénk elkerülni. Ha megmondanád a barátnődnek, hogy rosszul áll rajta a ruha, valószínűleg megsértődne, ezért inkább nem mondasz igazat. Vagy például kényelmi szempontból is hazudhatunk: amikor például édesanyád megkérdezi, hogy telt a suli, hetykén odavágod, hogy minden szuper volt, pedig pokoli napod volt, csak nincs kedved az orrára kötni, magyarákodni pedig nincs kedved. Ezeknél sokkal nagyobb bűn, ha azért hazudunk valakinek, hogy mi jól járjunk. Jó példa erre, ha egy srácnak azt hazudod, hogy a kiszemelt lány már foglalt, csak hogy neked nagyobb esélyed legyen nála. Menekülési technika is lehet a hazugság: például vitatkozol a barátnőddel, nem értesz vele egyet, de már nincs kedved a vitához, ezért azt mondod: Oké, igazad van. Pedig te csak szeretnéd lezárni a veszekedést. A tinik egyik leggyakoribb hazugsága, hogy hódításaikról mesélnek valótlanságokat. De a legtöbb esetben csak vágyunk rá, hogy az elmesélt események valóságosak legyenek, ezek ugyanis legtöbbször kamu történetek!
Top5 leggyakoribb hazugság lányoknál
Barátnőnek: Ez a ruha jól áll rajtad! - Pedig szerinted inkább rád tervezték! Egy srácnak: Maradjunk barátok! - Pedig tudod, sosem lesztek azok. Egy srácnak: Igazad van! - Pedig nem adsz neki igazat, csak nincs kedved vitatkozni. Ha megkérdik, mi bajod van, s ezt válaszolod: Semmi! - Apró hazugság, azt jelenti, nagyon is sok bajod van! Cicababa a haverok előtt: Imádom a rockzenét! - Trendi ezt mondani, de kamu! Ha megkérnék, mondjon öt mai rockbandát, akkor nagy gáz lenne!
Top5 leggyakoribb hazugság fiúknál
Majd valamikor hívlak! - Pedig tudja, hogy a valamikor azt jelenti, soha. ...igen, én is... vagy ...te is nekem... - Amikor a "Szeretlek!" vagy a "Hiányzol!" sóhajtozásra válaszolnak. Nem szoktam más lányokat megnézni! - Naná, hogy megnéz másokat, az még nem tilos. Nekem jó így a kapcsolat! - Te szerelmes vagy belé, de ő azt gondolja, amíg nem jön már, addig jól elvagyok veled. Sok dolgom van! - Magyarul: nincs kedve veled lenni.
|