Kedvenceink vérét is felpezsdíti a tavasz
A tavasz kutyáink-macskáink számára egyet jelent a párzási időszakkal. Ilyenkor furcsán viselkedhetnek: izegnek-mozognak, elszökhetnek, hangosan vonyítanak, és folyton-folyvást társat keresnek.
A négylábú háziállataink szaglószerve sokkal fejlettebb, mint az emberé, így akár kilométerekről is megérezheti a hím állat azt, hogy valahol tüzelni kezdett egy nőstény (akkor aztán mindenáron oda akar menni). A macskák párzásából a tömbházban élő lakosság csak a macskazenét érzékeli (a macskák hangosan nyávognak), a kutyák szerelmi életére pedig a megszaporodott számú kóborló állatból lehet következtetni.
Elkóborolt kutyák
A tüzelési időszakban nem ritka, hogy elszöknek a kedvencként tartott állatok. Előfordul, hogy az elkószált jószágok soha többé nem kerülnek vissza gazdáikhoz, mert járművek kerekei alatt végzik, vagy kegyetlen emberek áldozataivá válnak (kirakott mérgeket esznek, sintérhurokba akadnak, vagy a vadászok lövik le őket). Ezért fontos, hogy ebben az időszakban különösen figyeljünk kedvenceinkre.
Gyakorta okoznak baleseteket is az elcsavargott kutyák: a megriadt ember az idegen állatot valamilyen eszközzel akarja távoltartani, az állat pedig - legjobb védekezés a támadás - sérülést okoz.
A túlszaporodás
Az igazi problémák a párzási időszak után 1,5-2 hónappal kezdődnek: a kóbor anyaállatok az utcán, a bokrok alatt, az árokban adnak életet utódaiknak. A folyamat azonban megelőzhető. Kedvencként tartott állatainkat ne szaporítsuk, ne növeljük a kóborrá váló állatok számát. Az ivarzási időszak alatt fokozottabb óvatossággal sétáltassuk a kijelölt helyeken, és ne engedjük pározni őket. Célszerű az állatokat ivartalanítani, de ehhez az állatorvos tanácsát is kell kikérni. |